Sosyal Medya İçerik Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetiminde Etkili Olmanın Püf Noktaları…

Küçük büyük demeden her insan artık bir sosyal medya kullanıcısı… Hatta çoğu zaman bir çok farklı sosyal medya platformunda yer alabilmenin çabası içerisindeyiz… Günlük aktivitelerimizin en önemlisi haline gelmiş olan, sosyal medya paylaşımlarımız ve yorum – beğeni vb diğer etkinlikler artık profesyonel bir bilgi ve uğraşı alanımız oldu. Çünkü geçirdiğimizin zamanın oldukça fazla olması ve yarattığı sosyal etki, her insanı, bu platformlarda daha başarılı ve dikkat çekici olmaya mecbur etmekte.

“Sosyal Medyada öne çıkmanın ilk yolu; özgün ve fayda üretici nitelikte paylaşımlar oluşturarak, kendi ilgi alanlarınızı tam olarak belirtmektir .” TurkWeb Online

Etkileyici Story (Hikaye) Kullanımı

Story özelliği artık Instagram, Facebook, Youtube hatta Whatsapp dahil bir çok sosyal medya ortamında kullanılan ve çok etkili bir özellik…24 saatlik görüntelenme özelliği olan bu paylaşımların sosyal medya kullanıcıları tarafından izlenme oranı normal paylaşımlara göre daha yüksek. Çünkü insanlar hergün aynı paylaşımlarla bir hesabı takip etmek istemiyor. Ayrıca ticari anlamda da Story (Hikaye) Paylaşımlarınıza günlük reklam alarak bu özelliği kazanca da dönüştürebilirsiniz…

Story Paylaşımlarınızda Şunlara Yer Vermeyi Unutmayın:

  1. Yönlendirme Adresi ekleyin. İster profilinize isterseniz web sitenizin URL’sini eklemeyi unutmayın
  2. Etkileşim Metni oluşturun. Soru, Anket veya Yorum Yaz vb
  3. Etiket Kullanımı ile ilgi alanı oluşturarak takipçi çekebilirsiniz.

Sosyal Medyada Popülerleşmenin çok önemli olduğu günümüzde, Story ( Hikaye) özelliği ile daha güncel ve daha aktif bir kullanıcı profili oluşturulmaktadır. Sosyal medyayı canlı tutan da budur.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi
Sosyal Medya Hesap Yönetimi

  Hikayelerinize konum ekleyerek, belirli konumlarda hikayenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde konum hikayelerini izleyen kişiler profilinizin etkileşimini arttıracaktır.. Bölgesel etkileşimin önemli olduğu, özellikle ticari paylaşımlarda bu konu çok önemlidir.

Read This : Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Analizi :

Sosyal Medya analizi ile, paylaşımlarınızın hedef kitlenize ulaşma etkinliğini ölçebilir ve bunu geliştirme konusunda planlar yapabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızdan gelen verileri iyi analiz edebildiğinizde ve bu verileri doğru okuduğunuzda, nerede yanlış yaptığınızı veya daha iyi ve etkili paylaşımlarınızın hangileri olduğunu göreceksiniz. Bu analiz bilgileri ile yeni yol haritanızı daha kolay çıkarabileceksiniz…

Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya ortamlarının, sayfanızın etkileşimlerini ve istatistiklerini görebileceğiniz, hesap analizi özelliği mevcut olsa da, ücretsiz ve ücretli olarak sunulan ve bu konuda size çok daha iyi bir hedef kitle planlaması imkanı veren uygulamalar da mevcuttur.

 

Sosyal Medya Hesap Analiz Araçları – Uygulamaları Sayesinde :

  • Paylaşım planları oluşturabilirsiniz.
  • Bölgesel ve Etiketlere Göre  detaylı etkileşim analizini görebilirsiniz..
  • Farklı Sosyal Medya Hesaplarınızın etkileşimini kontrol edebilirsiniz

Sosyal medya verilerinizi analiz edebileceğiniz ücretsiz ve Ücretli bazı uygulama isimlerini sizlere sunuyoruz. Bu uygulamalarla ilgili detaylı bilgiyi web sitelerini ziyaret ederek edinebilirsiniz…

 

“Sosyal Medya Hesap Analiz Araçlarından Hangisini Tercih etmeliyim ?” “Ücretsiz uygulamalarda hesap bilgilerim güvende oluyor mu ?” gibi sorularınız olacaktır. Bu konuda, verilecek bir cevap kesinlikle net olamaz. Çünkü her uygulama farklı bir kişilik demektir. Ve hizmet anlayışı her an değişebilir… Genel bir fikir öne sürüp sizlere sunmak kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Faydalı Uygulamalar
Sosyal Medya Hesap Yönetimi Faydalı Uygulamalar

 

Sosyal medya verilerinizi analiz edebileceğiniz 10 ücretsiz uygulama

1. Riffle : Riffle, takipçilerinizle daha etkin iletişim kurmanızı sağlayan ve Twitter Kontrol Paneli olarak işlev yüklenen ücretsiz bir Chrome eklentisi / uzantısıdır. üst Hashtags, üst tweets ve üst URL kullanım verilerini sizler için analiz edebilir.

2. My Top Tweet : My Top Tweet , Twitter’da bir kullanıcının en çok retweet edilen iletileri sizlere sunan bir servis. My Top Tweets ile kendi en çok retweet edilen Twitter iletilerinizi görebileceğiniz gibi diğer kullanıcıların da popüler tweetlerine göz atabiliyorsunuz.

3. SocialRank : Twitter takipçilerinizin analizi için kullanılabilecek bir uygulamadr.. Bu analizler sayesinde en etkin takipçilerinizi görebilecek ve takipçi yönetimi konusunda daha etkin planlar yapabileceksiniz. SocialRank’in ücretli sürümü de mevcuttur.

4. HowSociable : HowSociable üzerinde ücretsiz bir hesap açarak Twitter, Google Plus, Youtube veya FourSquare hesaplarınızı bağlayabiliyorsunuz. Ücretsiz hesap üzerinde 12 ölçüm birimini görüyorken ücretli hesap üzerinde 36 farklı ölçüm birimini görebiliyorsunuz. Ayrıca ücretli hesap içerisnde Facebook ve Pinterest analizleri de yer alıyor.

5. Twitonomy : Twitonomy bir bilgi hazinesidir. Kullanıcı olarak oturum açtığınızda istatistikleriniz içerisinde kendi hesabınız üzerinden atılan tweetleri, ne sıklıkta atıldığı, içerdiği bağlantıları, yanıtlar, retweet’ler ve sıklıkla kullanan kişileri görebiliyorsunuz. Uygulamanın Premium sürümü kullanıcıların analizi için Excel ve PDF dokümanları da sunuyor. Ayrıca özel tarih aralıklarıyla raporlar da almanız mümkün.

6. Simply Measured : Simply Measured  birçok sosyal medya platformu için ücretsiz analiz aracı sunuyor. Eğer Twitter aracını kullanacaksanız, takipçi dağılımı, izleyici profilleri, Klout puanları, anahtar kelimeler ve diğer konum tabanlı bilgiler içeren bir rapor almanız mümkün

7. Social Mention : Social Mention sayesinde sahip olduğunuz platform üzerinde insanların nelerle ilgilendiği ve hangi konular üzerine odaklandığını görebilirsiniz. Bu uygulama üzerinde yapmanız gereken sadece marka bilgileriniz girmek gerisi Social Mention’ın işi. Servi sayesinde markanızla ilgili bilmediğiniz birçok şeye ulaşabilirsiniz.

8. SocialBro : SocialBro ücretsiz sürüm ile başlayan çok katmanlı bir fiyatlandırma sunuyor. Ücretsiz sürüm içerisinde sadece takipçi yönetim araçları bulunuyor. Üst sürümlere geçtikçe kullanabildiğiniz özellikler artıyor ve kullanıcılarınızla ilgili detaylı analizler edinebiliyorsunuz.

9. TweetReach : TweetReach’in ücretsiz sürümü sayesinde sınırlı sayıdaki tweetleriniz hakkında detaylı bilgi edinebiliyorsunuz. Bu bilgiler size hesabınız hakkında detaylı bilgi vermiyor fakat yine de okumanızda fayda var. Bu sayede fark etmediğiniz bir konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 10. SumAll : SumAll sayesinde birden fazla sosyal medya hesabınızı ve sunduğunuz teklifleri (Google ve Facebook reklamları gibi) tek bir panel üzerinden takip edebiliyorsunuz. SumAll aynı zamanda size günlük, haftalık ve aylık periyotlar halinde sosyal medya hesaplarınızla ilgili analizler sunabiliyor. Hatta e-posta ile uyarılar dahi gönderebiliyor. Uygulamanın bir de Premium sürümü bulunuyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir