Google Search Console

Bir Web Sitesi İçin, Google Search Console Neler Sunar ?

Google Search Console, web sitesi sahipleri ve web site tasarımcıları için, siteden ziyaretçi etkileşimleri ve aramalar hakkında farklı kriterlere göre sonuçları ortaya koyan özel bir yönetim aracıdır… Kullanıcıların web siteniz üzerindeki hareketlerini grafiksel ve zaman aralıklarına göre inceleyebilirsiniz. SEO Çalışmalarında yapılması gerekenlerin ilk adımını Google Search Console üzerinde gerçekleştirebilirsiniz.

“Yapılan işin nasıl yapıldığı önemli olduğu kadar, yapılanların sonuçlarını düzenli takip etmek ve doğru yorumlamak daha da önemlidir.” TurkWeb Online

Google Search Console Üzerinde Neler Yapılabilir ?

Öncelikle, web sitesinin sahiplik doğrulamasının yapıldığı bir bölüm yer alır. Web sitesinin yer aldığı hosting içerisine atacağınız bir dosya ile, site sahipliği bilgisi Google tarafından onaylanır.

Google botlarının sitenizi ziyaret etmesi ve bunun belirli periyotlarla yenilenmesini sağlamış olursunuz.

  1. Oluşturacağınız bir site haritasını Google Search Console’a kaydederek, web site sayfalarınızın Google İndex içerisinde en etkili şekildeyer almasını sağlayabilirsiniz..A wonderful serenity has taken possession of my entire soul.
  2. Web sitesi sayfalarınıza, site içinden dahili ve başka web sitelerinden verilen haricî bağlantı ( link ) sayısını gösterir.
  3. Arama motorlarında, hangi arama kelimeleriyle yer aldığınızı ve bu anahtar kelimelerin yer aldığı sayfaların gösterim ve tıklanma sayısını belirli zaman aralıklarına göre listelemenizi sağlar

Google Search Console ile, web sitenizdeki bilgilerin hangi ülkeyi ve bölgeleri hedefleyerek yayınlandığını belirtebilirsiniz

Web sitesinin yayını sırasında oluşan güvenlik sorunları, sitenin yayınındaki aksaklıklar ve siteye ulaşılamıyan anların tespiti hakkında uyarı mesajları verir. Sayfa düzeninin iyileştirilmesi için ipuçlarını sergiler.

Okuduğunuz Bölüm : Google Search Console Nedir Nasıl Kullanılır ?

Google Search Console, aslında bize çok temel bir konuyu öğretmeye çalışır;

Web sitesi, 8-10 sayfalık bir reklam broşürü degildir. Sunduğu bilginin istenilen etkiyi yaratması, ancak düzenli bir çalışmanın sonucunda mümkündür.

 

Ücretsiz danışmanlık talep edebilir, müşteri danışmanlarımızın sizi yerinizde ziyaret etmesi için randevu talep edebilirsiniz… Ayrıca Facebook ve İnstagram sayfalarımızı da takip ederek sosyal medya ve web sitesi yönetimi hakkında daha detaylı ve güncel bilgiler edinebilirsiniz…  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir